Prvá pomoc u malých detí

intro-400px-rodicemalychdeti

Odreniny, škrabance, drobné tržné rany alebo rozbité kolená a lakte patria k najčastejším úrazom u malých detí. Dospelí sa navyše musia vysporiadať aj s neochotou dieťaťa nechať si ranu ošetriť. Máme pre vás niekoľko praktických rád, ako v takom prípade postupovať.

Upokojte seba aj dieťa

Zachovajte pokoj a chladnú hlavu. Plač, krik a odmietanie spolupráce pri ošetrení sú u malých detí bežnou reakciou na zľaknutie a strach. Drobné povrchové poranenia nebolia toľko, ako by sme mohli usudzovať z ich správania. Najprv sa preto zamerajte na upokojenie a vysvetlenie, prečo je poranenie treba ošetriť. Nikdy nezvyšujte hlas a nehnevajte sa kvôli tomu, čo sa stalo.
Ak dieťa nechce spolupracovať, varujte ho, že neošetrená rana môže začať bolieť ešte viac. Môžete tiež skúsiť položiť taktickú otázku, či si nechá ošetriť ranu od vás alebo by radšej išlo na ošetrenie k lekárovi. Voľba potom býva jednoduchá.

Pozvite na pomoc plyšového kolegu

Ak dieťa stále kladie odpor a nechce si nechať na ranu siahnuť, odporúčame použiť ako pomocníka jeho obľúbenú hračku. Ak ide napríklad o plyšového medveďa, potom sa môže stať pacientom, ktorý si práve tiež odrel lakeť. Najskôr ošetrite " Medveďové poranenia ". Spýtajte sa dieťaťa na všetky detaily, či má medveď radšej náplasť bez obrázku alebo s obrázkom, aká farba sa mu najviac páči a podobne. Všetko potom zopakujte aj u dieťaťa.

Vhodný postup pri ošetrení rany

Hoci sa deti väčšinou bránia, je potrebné vždy dodržať nasledujúci postup pri ošetrení rany:

  1. Opláchnuť ranu pod prúdom studenej tečúcej vody.
  2. Vyčistiť okolie rany - samotné poranenia ale nesmie prísť do styku s mydlom.
  3. Osušiť ranu a okolie sterilnou gázou.
  4. Priložiť vhodnú náplasť pre deti a chvíľu pridržať lepiace plochy dlaňou.

Nenechajte dieťa odlepovať náplasť

Deti majú tendenciu neustále kontrolovať boliestku a opakovane odlepovať náplasť, aby sa pod ňu pozreli. Výsledkom je predčasné odlepení náplasti a zvýšené riziko infekcie. Riešením je nalepiť priehľadný typ, ktorý dovoľuje neustálu kontrolu rany. Napriek tomu sa pripravte na častejšiu výmenu náplasti než u dospelých.