5 najčastejších chýb pri používaní náplastí

intro-400px-cehosevyvarovat

Myslíte si, že robíte pri použití náplastí všetko správne? Pre istotu si prejdite náš prehľad najčastejších chýb.

1. Aplikácie náplasti na nedostatočne osušenú pokožku

Bezprostredne po dezinfekcii rany a umytí rúk nie je vhodné lepiť náplasť. Počkajte, až bude pokožka vašich rúk aj okolo rany úplne suchá. Sebemenšia vlhkosť na koži sa totiž prenáša na lepiacu plochu náplasti. Výsledkom je, že sa náplasť počas niekoľkých hodín odlepí, čo môže viesť k mylnej domnienke, že išlo o nekvalitný produkt.

2. Opakované odlepovanie náplasti

Chybou je aj opakované odlepovanie a opätovné nalepovanie náplasti za účelom kontroly hojenia rany. Náplasť po odlepení už nikdy dobre nedrží a do rany sa môže dostať infekcia. Náplasti so špeciálnym hydrokoloidným vankúšikom navyše strácajú svoj hojivý účinok. Riešením je použitie priehľadných náplastí, ktoré umožňujú neustálu kontrolu rany.

3. Používanie nesprávneho druhu náplasti

Napríklad pri poraneniach na kĺboch prstov ruky nie je vhodné použitie pevnej náplasti, ktorá síce spočiatku dobre drží, ale nepríjemne tlačí a nedovoľuje ohýbať kĺby. Pohyb ruky je obmedzený, náplasť nepríjemne ťahá, uvoľňuje sa a odlepuje. V tomto prípade stačí použiť správnu pružnú náplasť alebo náplasť, ktorá je cielene určená pre prsty a kĺby ruky. V sortimente náplastí Cosmos® sa ľahko zorientujete vďaka jednoduchým názvom.

4. Zámena vode odolných náplastí a náplastí do vody

Náplaste "vode odolné" nie sú náplasti "do vody". Vode odolná náplasť chráni ranu len pred vlhkom, nie je však primárne určená do vody, teda na kúpanie alebo plávanie. Ak použijete vode odolnú náplasť napr. na prstoch ruky, počítajte s tým, že sa pod prúdom vody pri opakovanom umývaní odlepí a do rany sa dostane voda. Ak potrebujete ranu dokonale ochrániť, vyberajte vždy priamo náplasti do vody.

5. Lepenie náplastí na ochlpené miesta

Nie je vhodné lepiť náplasť na ochlpené miesta - napríklad na predlaktí alebo na nohe - bez oholenie okolia rany. Náplasť nalepená na chĺpky nielenže zle drží, ale jej následné odstraňovanie môže byť veľmi nepríjemné až bolestivé. Preto majte doma pár jednorazových holiacich strojčekov pre možnosť rýchleho oholenie okolia rany.