Ako správne odstrániť náplasť

intro-400px-odstranovani

Odstraňovanie náplastí Cosmos® je veľmi jednoduché a bezbolestné. Nemajú totiž lepidlo nanesené po celej ploche, ako bežné druhy, ale len v prúžkoch. Tým sa tiež výrazne zvyšuje priedušnosť náplasti.

Používame iba hypoalergénne lepidlá, ktoré sú citlivé k pokožke a idú ľahko odstrániť bez porušenia čerstvo zahojenej rany. Dbajte pritom na nasledujúce rady :

  • Náplasti s hydrokoloidným vankúšikom odstraňujte len vtedy, keď sa už začínajú samé odlepovať alebo sú znečistené alebo poškodené. Gélová vrstva vankúšika musí byť v stálom kontakte s ranou, aby mohla vytvoriť optimálne vlhké prostredie pre hojenie. V prípade necitlivého odstránenia môže dôjsť k porušeniu zacelenej povrchovej vrstvy rany. Ak odstraňujete náplasť skôr, než sa začne odlepovať, vždy ju najprv navlhčite teplou vodou.
  • Náplasti odstraňujte pomalým ťahom pozdĺž pokožky. Nikdy ich nestrhávajte rýchlymi alebo prudkými pohybmi.
  • Nepríjemné môže byť odstraňovanie náplasti z ochlpených miest. Ak tu drží náplasť silnejšie, než je potrebné, použite tampón namočený v lekárskom benzíne. Lepším riešením je však miesto zbaviť chĺpkov už pri lepení náplasti.
  • Odstránenú náplasť vždy zložte tak, aby bol krycí vankúšik z rany schovaný dovnútra. Po zložení ju ihneď zlikvidujte. Nikdy nenechávajte použitú náplasť voľne ležať na stole alebo v dosahu detí.

Ak rana nie je úplne zacelená, odporúčame prekryť ju novou náplasťou. Ako na to zistíte na stránke venovanej výmene náplastí.